اولین موضع گیری رئیس جمهور جدید بولیوی درباره ایران

به گزارش وبلاگ ورزشی چلسی، ایرنا نوشت: لوئیس آرسه رئیس جمهوری منتخب بولیوی خاطرنشان کرد به محض در دست دریافت قدرت در نیمه دوم ماه نوامبر آینده (آبان ماه) روابط دیپلماتیک با کشورهای ایران، کوبا و ونزوئلا را از سرخواهد گرفت.

اولین موضع گیری رئیس جمهور جدید بولیوی درباره ایران

لوئیس آرسه 57 ساله، وزیر اقتصاد پیشین دولت مورالس و رهبر حزب جنبش به سوی سوسیالیست (MAS) با کسب حدود 54 درصد از آرای شمارش شده دادگاه عالی انتخاباتی بولیوی در دور نخست انتخابات این کشور پیروز شده و کرسی ریاست جمهوری این کشور آمریکای جنوبی را تصاحب خواهد نمود، در مصاحبه ای با روزنامه اسپانیایی افه خاطرنشان کرد به محض در دست دریافت قدرت در نیمه دوم ماه نوامبر آینده (آبان ماه) روابط دیپلماتیک با کشورهای ایران، کوبا و ونزوئلا را از سرخواهد گرفت.

به دنبال کودتای راستگرایان علیه اوو مورالس رئیس جمهوری مستعفی بولیوی و انتقال قدرت به جنینه آنیس سناتور نژادپرست و رئی جمهوری موقت این کشور، مناسبات میان بولیوی و کشورهای ایران، کوبا و ونزوئلا به شدت کمرنگ شد.

به بیان دقیق تر دولت موقت بولیوی در تاریخ 15 نوامبر 2019 (24 آبان 1398) به طور کامل روابط خود با ونزوئلا و پس از آن در 24 ژانویه 2020 (4 بهمن 1399) روابط با کوبا را قطع کرد.

به دنبال تحولات یکسال اخیر در بولیوی که در نهایت به استعفا و پناهندگی اوو مورالس منجر شد، بعضی معتقد بودند که آمریکای لاتین و به ویژه با گرایش های چپ باید خود را برای سرنوشتی مانند آنچه در بولیوی گذشت آماده نمایند. حال آنکه با پیروزی دوباره سوسیالیست ها در بولیوی، مثلث جریان مخالف لیبرال ها در آمریکای لاتین که متشکل از کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه بود، به یک چهار ضلعی بدل خواهد شد. اگرچه در حال حاضر دولت آرژانتین نیز تحت رهبری جریان چپ میانه رو اداره می گردد.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در پی برگزاری انتخابات در بولیوی گفت: جمهوری اسلامی ایران برگزاری انتخابات سراسری بولیوی در فضایی آرام و با مشارکت چشمگیر رای دهندگان را به مردم این کشور و منتخبان این رقابت های انتخاباتی تبریک عرض می کند.

محمد جواد ظریف نیز در پیغامی توییتری به اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری بولیوی واکنش نشان داد.

وی در این پیغام نوشت: به مردم قهرمان بولیوی صادقانه ترین تبریکات خود را به خاطر پیروزی در برابر نقشه های بی ثبات نماینده امپراطوری یانکی ابراز می کنم. تبریک به رئیس جمهوری منتخب لوئیس آرسه و معاونش دیوید چوکه ئوآنکا به دلیل این پیروزی ارزشمند مردمی.

311311

منبع: خبرآنلاین

به "اولین موضع گیری رئیس جمهور جدید بولیوی درباره ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین موضع گیری رئیس جمهور جدید بولیوی درباره ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید