جشن میانه پاییز ، یادگاری از ایران باستان

به گزارش وبلاگ ورزشی چلسی، آماده برگزاری جشن شروع سرما شده اید؟ اصلا با فلسفه این جشن آشنا هستید؟ ما ایرانی ها از دوران کهن و در میانه ترین روز در پاییز، قرار بر این داریم تا ورود به روزهای سرد سال را جشن بگیریم؛ مراسمی که آن را تحت عنوان جشن میانه پاییز به شادی و مبارکی برگزار می کنیم.

جشن میانه پاییز ، یادگاری از ایران باستان

فرهنگ کهن ایرانی، دایره المعارفی از جشن ها و آداب مختلف است و رویدادهای خجسته ای را در خود دارد. میانه پاییز نیز از همان مناسبت هایی است که حالا و با گذشت سالیان و قرن ها، هنوز هم زنده و پابرجاست.

در این مطلب از مجله گردشگری وبلاگ ورزشی چلسی قصد داریم تا این جشن فرخنده و باستانی را مورد آنالیز قرار دهیم.

همه چیز درباره تاریخچه جشن میانه پاییز

از ابتدا در میان ما ایرانیان، رسم بر این بوده که به مناسبت های مختلف دور هم جمع شویم و به شکرانه وجود و دارایی مان، قسمتی از داشته های مان را با دیگران تقسیم کنیم. سنتی که این روزها در نذری دادن تجلی پیدا نموده و در ایران باستان به آن گاهنبار می گفته اند.

گاهنبار از ترکیب دو کلمه گاهان و بار به وجود آمده و معنی آن، مجلس و انجمنی همگانی است. بر اساس یافته های تاریخی و متون کهن، این رسم به دوره پیشدادیان و جمشید شاه پیشدادی باز می گردد.

در فرهنگ ایران باستان، شش گاهنبار وجود دارد. بر اساس گاهنبار و آیین مَزدیسنیِ زرتشت، در هر عید به افتخار یکی از روزهایی که زمین آفریده شد، جشنی برپا می گردد. این جشن ها معمولا تا پنج روز ادامه داشتند. جشن میانه پاییز هم یکی از همین اعیاد شش گاهان در فرهنگ ایران باستان به شمار می رود. بر اساس عقیده پیروان زرتشت، با شروع فصل سرما، خداوند هر چیزی که از زمین می روید را آفرید و این جشن، شکرانه ای بر این روز است.

در منابع زرتشتی از جشن میانه پاییز به عنوان گاهنبار اَیـاثْـرِمَـه یا اَیـاثْـرِم نیز نام برده شده است. ایاثرم، گاهان چهارم است که از اشتادروز (روز اشتاد) شروع می گردد و در روز انیران یا انارم (1) که شروع خلق نباتات است؛ به خاتمه می رسد. این جشن در 15 آبان، درست در میانه پاییز هر سال برگزار می گردد. هر چند که بعضی منابع، روز برگزاری این جشن را 30 مهر یعنی 215 اُمین روز از سال می دانند.

پانوشت

1- انیران یا انارم به معانی مختلفی اشاره دارد اما در اینجا به معنای فرشته ای است که در آیین زرتشتی به عنوان موکل بر عقد و نکاح از آن یاد می گردد.

آداب برگزاری جشن میانه پاییز

از دوران باستان در روز جشن میانه پاییز، زن و مرد و پیر و جوان گرد هم جمع می شوند و جشنی بر اساس همدلی و هم زبانی برپا می نمایند. قدیم تر، این جشن با آداب مذهبی خاصی همانند خواندن نیایش هایی بر اساس آموزه های زرتشتی، شکرگزاری به دور از تفاوت ها و در نهایت، یاری به نیازمندان برگزار می شد.

ایرانیان از ابتدا معتقد بودند که فقیر و غنی با یکدیگر برابرند و برای نشان دادن آن در چنین ایامی، همه در کنار هم از یک غذا می خوردند و با هم این مناسبت را جشن می گرفتند.

با این که جشن میانه پاییز هنوز هم در محافل زرتشتیان با آداب باستانی برگزار می گردد اما در حالت کلی، شکل انجام آن با گذشت قرن ها تغییر نموده است. البته عده ای معتقدند که جشن میانه پاییز، از زمان انوشیروان ساسانی، دچار تغییرات اساسی شد.

جشن میانه پاییز کجا برگزار می گردد؟

جشن میانه پاییز هنوز هم بعد از گذشت قرن ها در منطقه ها مختلف ایران، مخصوصا در محافل و خانواده های زرتشتیان برگزار می گردد. اما ثابت قدم ترین مردم ایران برای برگزاری این جشن، مردم کرمانشاه هستند.

کرمانشاهی ها در این روز دور هم جمع شده، قربانی می دهند، غذای نذری می پزند و در میان مردم و نیازمندان پخش می نمایند و دعایی نیک برای عاقبت به خیری می خوانند.

پیشنهاد می کنیم تا برای کسب تجربه ای تازه، حتما با خرید بلیط هواپیما کرمانشاه از وبلاگ ورزشی چلسی در جشن میانه پاییز شرکت کنید.

سخن آخر…

فرهنگ غنی ایران، حاصل نگاه شگرف اجداد و تمایل درونی ما به خیر و نیکی از گذشته تا به حال است. جشن میانه پاییز و دیگر جشن های سنتی و مذهبی ما، بهانه ای برای اشاعه مهربانی در این مرز و بوم است. تکریم و توجه به آنها در کنار بهبود فرهنگی مدرن امروز، ایرانی اصیل، پیشرو و زیبا برای آیندگان این سرزمین می سازد.

حالا شما بگویید، تا به حال در جشن میانه پاییز شرکت نموده اید؟ تجربه خود را با ما و دیگر خوانندگان وبلاگ ورزشی چلسی به اشتراک بگذارید.

شیما پاژخ

منبع: فلای تودی

به "جشن میانه پاییز ، یادگاری از ایران باستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشن میانه پاییز ، یادگاری از ایران باستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید