آزمایش سیستم خروج اضطراری فضاپیمای دراگون سرنشین دار با موفقیت انجام شد

به گزارش وبلاگ ورزشی چلسی، شرکت اسپیس ایکس روز گذشته گام بلندی را در جهت آماده سازی فضاپیمای دراگون سرنشین دار برداشت و سیستم خروج اضطراری آن را با موفقیت آزمایش کرد.

آزمایش سیستم خروج اضطراری فضاپیمای دراگون سرنشین دار با موفقیت انجام شد

اسپیس ایکس در این ماموریت آزمایشی که بدون سرنشین انجام شد موشک فالکن 9 را به صورت از پیش برنامه ریزی شده منفجر کرد.

این آزمایش در واقع آخرین مرحله مهم قبل از آماده شدن فضاپیمای دراگون سرنشین دار برای انتقال فضانوردان به ایستگاه فضایی بود. آزمایشی که قرار بود روز شنبه انجام گردد، اما به دلیل مناسب نبودن آب و هوا با یک روز تاخیر انجام شد.

موشک های فالکن 9 اسپیس ایکس پس از انجام ماموریت خود به صورت عمودی فرود می آیند و پس از بازبینی امکان استفاده مجدد از آن ها وجود دارد. موشکی که در پرتاب دیروز از آن استفاده شده بود پیش از این سه بار در سال 2018 مورد استفاده قرار گرفته بود و در نهایت روز گذشته با هدف و برنامه ریزی قبلی منفجر شد.

این آزمایش با هدف آنالیز عملکرد سیستم خروج اضطراری فضاپیمای دراگون سرنشین دار انجام شد. این سیستم در زمان وقوع حادثه و شرایط اضطراری کپسولی که فضانوردان در آن حضور دارند را از پرتابگر جدا و دور می نماید و در نهایت فضاپیما با یاری چتر نجات روی زمین فرود می آید. انفجار پرتابگر فالکن 9 در این ماموریت نیز در راستای آزمایش همین سیستم انجام شد.

هشت موتور با نام SuperDracos در فضاپیمای دراگون سرنشین دار وجود دارند. اگر کامپیوتر فضاپیما مسئله ای را در فرایند پرتاب تشخیص دهد این موتورها روشن شده و فضاپیما را از موشک دور می نمایند. پس از رسیدن فضاپیما به فاصله ایمن چترهای نجات باز می شوند و فضاپیما در اقیانوس فرود می آید.

تمام این مراحل در آزمایش اخیر مورد آنالیز قرار گرفتند. برای اطمینان بیشتر آنالیز های تکمیلی در آینده انجام خواهد شد، با این حال و به گفته مقامات اسپیس ایکس تا کنون همه چیز طبق برنامه پیش رفته است.

دراگون سرنشین دار و استارلاینر؛ تاکسی های فضایی آینده

پس از بازنشستگی شاتل های فضایی ناسا در سال 2011 ناسا تصمیم گرفت تا از ظرفیت شرکت های فضایی خصوصی برای اعزام فضانودان خود به ایستگاه فضایی بین المللی استفاده کند. ناسا به همین منظور با شرکت های اسپیس ایکس و بوئینگ قرارداد بست و این دو شرکت طراحی و ساخت فضاپیماهای خود را شروع کردند. اسپیس ایکس اکنون آخرین مراحل آماده سازی فضاپیمای دراگون سرنشین دار را پشت سر می گذارد و بوئینگ نیز مشغول آماده کردن فضاپیمای استارلاینر است.

اسپیس ایکس در اوایل سال 2019 برای اولین بار فضاپیمای دراگون سرنشین دار را به فضا پرتاب کرد. اما تنها چند هفته بعد و در آزمایشی که روی زمین انجام شد دراگون سرنشین دار منفجر شد و برنامه ها برای ماموریت بعدی به تعویق افتاد.

شرکت بوئینگ نیز در سال 2019 آزمایش هایی را روی فضاپیمای استارلاینر انجام داد. بوئینگ چندی پیش فضاپیمای استارلاینر را روانه مدار زمین کرد، اما فضاپیما به دلیل مشکل فنی نتوانست وارد مدار صحیح گردد و بخشی از ماموریت با شکست روبرو شد. در واقع استارلاینر پیروز نشد به ایستگاه فضایی بین المللی متصل گردد، اما دیگر بخش های ماموریت همچون پرتاب و فرود با پیروزیت همراه بودند.

با وجود این مسائل هر دو شرکت بوئینگ و اسپیس ایکس قصد دارند اولین ماموریت های سرنشین دار خود را در سال 2020 انجام دهند. در هر صورت اما پیش از این مرحله این دو شرکت باید ایمنی فضاپیماهای شان را به ناسا اثبات نمایند.

اسپیس ایکس اکنون منتظر آنالیز های نهایی ناسا است تا اجازه انجام ماموریت سرنشین دار با فضاپیمای جدید این شرکت صادر گردد. ماموریتی که احتمالا در بهار سال 2020 انجام خواهد شد.

عکس کاور: لحظه پرتاب فضاپیمای دراگون سرنشین دار با موشک فالکن 9.

Credit: NASA/SpaceX

منبع: دیجیکالا مگ

به "آزمایش سیستم خروج اضطراری فضاپیمای دراگون سرنشین دار با موفقیت انجام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش سیستم خروج اضطراری فضاپیمای دراگون سرنشین دار با موفقیت انجام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید