اخراج مقام آمریکایی ممکن است با تحقیقات او درباره اعلام شرایط اضطراری با ایران مرتبط باشد

به گزارش وبلاگ ورزشی چلسی، بازرس کل وزارت خارجه آمریکا ممکن است با تحقیقات او درباره اقدام دولت آمریکا در اعلام شرایط اضطراری با ایران جهت فروش سلاح به عربستان سعودی مرتبط بوده باشد.

اخراج مقام آمریکایی ممکن است با تحقیقات او درباره اعلام شرایط اضطراری با ایران مرتبط باشد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ورزشی چلسی، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا دوشنبه گفته اخراج بازرس کل وزارت خارجه آمریکا ممکن است به این دلیل بوده باشد که او در حال اجرا تحقیقاتی درباره اعلام شرایط اضطراری با ایران، با هدف فروش سلاح به عربستان سعودی بوده است.

ترامپ روز آدینه استیو لینیک، بازرس کل وزارت خارجه آمریکا را از سمتش برکنار کرد. لینیک در سال 2013 توسط باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا در سمت بازرسی کل وزارت خارجه آمریکا منصوب شده بود.

رئیس جمهور آمریکا در نامه خود به نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا تصریح نموده که دیگر به لینیک اعتماد کامل ندارد و برکناری او ظرف 30 روز آینده اجرایی خواهد شد. لینیک چهارمین بازرس کل در دولت است که ترامپ او را اخراج نموده است.

تا کنون حدس های زیادی درباره دلایل این اخراج مطرح شده و کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفته درباره این تصمیم و دلایل آن تحقیق خواهد نمود.

امروز دوشنبه الیوت انگل رئیس این کمیته گفته محتمل است این تصمیم ترامپ از تحقیقات لینیک درباره تصمیم جنجالی او برای اعلام شرایط اضطراری با ایران جهت تأیید فروش سلاح به عربستان سعودی ناشی شده باشد.

انگل در بیانیه ای گفت: متوجه شده ام که اخراج آقای لینیک ممکن است دلیل دیگری داشته باشد. او به درخواست اینجانب در حال تحقیق درباره اقدام فریبکارانه ترامپ برای اعلام شرایط اضطراری جهت فروش سلاح به عربستان سعودی بود.

خبرگزاری رویترز نوشته کاخ سفید، وزارت خارجه آمریکا و سفارت عربستان سعودی در آمریکا به اظهارات انگل واکنش نشان نداده اند.

دولت دونالد ترامپ پیش از این به بهانه شرایط اضطراری به دلیل تشدید تنش ها با ایران ایران سوم خردادماه سال گذشته کمیته های کنگره را از قصد خود برای فروش بیش از هشت میلیارد دلار تسلیحات نظامی به عربستان سعودی، امارات و اردن آگاه کرد.

رئیس جمهور آمریکا در صورت اعلام شرایط اضطرار ملی می تواند مفاد مندرج در قوانین کنترل تسلیحاتی را نادیده گرفته و بدون مجوز کنگره سلاح بفروشد.

رسانه های آمریکا در آن موقع گزارش داده بودند مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا و بعضی از دستیاران او دولت را راضی نموده اند با اعلام شرایط اضطراری، دستور تحویل 8 میلیارد دلار تسلیحات به عربستان سعودی و امارات را صادر کند.

این تصمیم ترامپ فوراً با مخالفت های نمایندگان کنگره روبه رو شد و مجلس سنای آمریکا روز30 خرداد 98 (20 ژوئن 2019) طرحی را به تصویب رساند که خواهان لغو برنامه دولت برای استفاده از اختیارات ویژه جهت فروش سلاح به عربستان سعودی بود.

دونالد ترامپ سوم مردادماه این مصوبه را وتو کرد و نمایندگان کنگره از دو سوم رأی لازم برای شکستن وتوی ترامپ برخوردار نبودند.

قرارداد جدید 8.1 میلیارد دلاری آمریکا و عربستان سعودی 120 هزار موشک راهنمایی شونده، پشتیبانی برای جنگنده های اف-15 سعودی، تعدادی خمپاره انداز، موشک های ضد تانک و مسلسل های کالیبر 50 را شامل می شد.

آمریکا از زمان شروع جنگ علیه یمن با ارائه یاری های اطلاعاتی و فروش تسلیحات به عربستان سعودی و امارات از ائتلاف متجاوز به یمن حمایت نموده است.

حملات ائتلاف سعودی در یمن به نابودی زیرساخت های یمن و شیوع فقر، بیکاری و گسترش بیماری های واگیردار در این کشور فقیر عربی منجر شده است.

منابع مختلف آمار کشته ها در این جنگ را ده ها هزار نفر برآورد می نمایند. سازمان های بشردوستانه گفته اند از زمان شروع جنگ دست کم 85000 کودک از گرسنگی جان باخته اند و حدود 14 میلیون نفر در معرض خطر قحطی قرار دارند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "اخراج مقام آمریکایی ممکن است با تحقیقات او درباره اعلام شرایط اضطراری با ایران مرتبط باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اخراج مقام آمریکایی ممکن است با تحقیقات او درباره اعلام شرایط اضطراری با ایران مرتبط باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید