جاهای دیدنی شهر آبیک استان قزوین را بیشتر بشناسید

به گزارش وبلاگ ورزشی چلسی، در این مقاله از معرفی دیدنی های قزوین شما را با جاهای دیدنی آبیک که یکی از شهرهای استان قزوین می باشد آشنا خواهیم کرد. پس اگر تصمیم دارید تا به استان قزوین سفر کنید تا آخر این مقاله با مجله گردشگری و سفر خبرنگاران همراه باشید تا بیشتر با مکان های دیدنی آبیک آشنا شوید.

جاهای دیدنی شهر آبیک استان قزوین را بیشتر بشناسید

مختصری درباره شهر آبیک قزوین بدانید :

بلیط هواپیما در طاهاگشت

این شهرستان که یکی از شهرهای مهاجر نشین است در 50 کیلومتری شرق مرکز استان قزوین (شهر قزوین) قرار گرفته است و فاصله 90 کیلومتری تا غرب تهران دارد. این شهرستان دارای 2 شهر به نام های آبیک و خاعلی ، 2بخش، پنج دهستان و 68 روستا می باشد و در کنار 2 جاده ترانزیتی مهم کشور قرار گرفته است.

از جاهای دیدنی آبیک می توان به منطقه فشگلدره ، روستای زرگر با زبان رومانلو ، منطقه زیبا و ییلاقی زیاران، راستا رودخانه بهجت آباد، روستاهای آتانک، کهوان، حاجی آباد، دارالسرور و روستاهای پلکانی وندر و توداران اشاره کرد.

از مکان های تاریخی این منطقه می توان به امام زاده ابراهیم (ع) در روستای ابراهیم آباد، مقبره رئیس المجاهدین در جاده ترانزیت قدیم، امام زاده احمد و محمود روستای قشلاق، امام زاده علی شکرناب (ع)، کافر قلعه، امام زاده سبزه پوش، حمام و آب انبار ابراهیم آباد بخش بشاریات، حمام و آب انبار خاکشان و گرمابه تاریخی زیاران اشاره کرد. که غالب آنها دارای شماره ثبت ملی می باشند.

از آئین ها و مراسم سنتی منطقه می توان به آئین مافی صبح روز عاشورا در روستای زیاران و مراسم طشت گذاری که در شروع ماه محرم برگزار می گردد اشاره کرد. از بازی های بومی و محلی رایج در منطقه می توان به بازی حمام حمام و مراسم سنتی هالای و دبو دبو اشاره کرد.

جاجیم بافی، سبد بافی، گلیم بافی و قلاب بافی از دیگر هنرهای سنتی این منطقه می باشد.

در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی آبیک درباره مکان های شرح خواهیم داد که اطلاعات کافی درباره آنها در دسترس است. و اگر شما نیز اطلاعاتی درباره دیدنی های آبیک دارید میتوانید در قسمت نطرات با مابقی کاربران به اشتراک بگذارید

منطقه فشگلدره

فشگلدره یا پشگلدره نامی است که از قدیم الایام بر منطقه ای در شمال شهر آبیک اطلاق شده است. این منطقه در استان قزوین واقع شده و در همسایگی طالقان قرار گرفته است. فشگلدره در گذشته از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار بوده است. علی رغم اهمیت تاریخی این منطقه، نیمی از آبادی های فشگلدره در دهستان زیاران و نیمی دیگر در دهستان کوهپایه شرقی جای گرفته اند. روستای زیاران مرکز فشگلدره است.

دهستان فشگلدره دارای موقعیتی کوهستانی است. همانگونه که از نام آن نیز پیدا است، دره ای است که کوه های مختلفی از چند جهت آن را احاطه نموده اند و از نظر موقعیت جغرافیایی در شرق قزوین و شمال آبیک واقع شده است

روستای زرگر آبیک

روستای زرگر استان قزوین شهرستان آبیک بخش بشاریات واقع شده است. روستایی عجیب با زبان لاتین و مردمانی مثل گلادیاتور که مردم عاشق ایران را در خود جای داده است. این روستا هم ایرانی هستند و هم اروپایی، هم فارسی میدانند هم ترکی، چهره شان هم شبیه آریایی هاست و هم شبیه گلادیاتورها. مردم این روستا مانند سایر روستاهای دیگر کارشان دامداری و کشاورزی می باشد. اما این روستا یک تفاوت مهم دارند و آن این است که زبان مادری شان رومانو است. داستان زبان رومانو بیشتر شبیه افسانه است. زرگری ها خودشان هم دقیقا نمی دانند متعلق به کجای جهان می باشند و چه شد که به ایران آمدند و شدند رومانوی شیعه کشاورز ایرانی، قدیمی های روستا یادشان است که در زمان جوانی شان پیرمردی در زرگر بوده است که تمام حساب و کتاب هایش را به زبان روسی می نوشته است، اما بعد از مرگ او نوشتن به زبان روسی از بین رفته است، اما امروزه این مردم همه شان به زبان رومانو حرف می زنند و به لاتین می نویسند. چندین سال قبل بچه های تحصیل نموده زرگر چند لغت به زبان رومانو در اینترنت منتشر کردند و از تمام مردم جهان خواستند که اگر این لغات را می شناسند به ایران بیایند.

امامزاده علی شکرناب (ع)

آرامگاه علی ابن عون در روستای شکرناب از توابع آبیک قرار گرفته است، بنای بقعه هشت ضلعی و طول تقریبی هر ضلع 7.80 متر است، داخل حرم نیز به شکل هشت ضلعی است و روی هر ضلع آن طاق نمایی دیده می گردد. گنبد رک ترک دار آجری بر روی مرقد امامزاده قرار گرفته است.ورودی حرم در شمال بقعه قرار گرفته است، و در کتیبه بالای در ورودی، سال ساخت بنای اصلی حرم (884 ﮬ ـ ق) و نام سازنده آن درویش نورالدین به چشم می خورد.

منطقه نمونه گردشگری زیاران

این منطقه تنها جاده مواصلاتی تهران ـ طالقان و قزوین است و از این لحاظ از جاده های پرتردد استان محسوب می گردد.روستاهای بکر ابراهیم آباد، صمغ آباد، آقچری و قاضی کلایه و همچنین سد انحرافی زیاران، باغات میوه و طبیعت این منطقه از جاذبه های آن است.

مقالات بیشتر بخوانید :

لمینت دندان کامپوزیت دندان ایمپلنت ارتودنسی

منبع: تاپ تراول

به "جاهای دیدنی شهر آبیک استان قزوین را بیشتر بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاهای دیدنی شهر آبیک استان قزوین را بیشتر بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید