استفاده از لوازم آرایشی باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان پستان

به گزارش وبلاگ ورزشی چلسی، پژوهشگران آلمانی می گویند مصرف محصولات آرایشی بهداشتی حاوی آلومینیوم می تواند باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان پستان، مسائل جنینی، اختلالات رشد عصبی و آسیب به کلیه، کبد و استخوان گردد.

استفاده از لوازم آرایشی باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان پستان

به گزارش وبلاگ ورزشی چلسی به نقل از خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه وبلاگ ورزشی چلسی پویا؛ طبق تحقیقات اجرا شده در مؤسسه تحقیقاتی آلمانی Bundesinstitut für Risikobewertung مصرف مواد حاوی ترکیبات آلومینیومی می تواند باعث بروز اختلالات رشد عصبی و آسیب به کلیه، کبد و استخوان گردد؛ آلومینیوم سومین عنصر رایج موجود در پوسته زمین است.

غذاها و محصولات بسیار زیادی حاوی آلومینیوم و ترکیبات آن هستند، برای مثال استفاده از ظروف و فویل های آلومینیومی برای پخت غذا می تواند باعث افزایش محتوای آلومینیوم در غذای مورد استفاده گردد؛ علاوه بر غذاها، بسیاری از محصولات مانند رژ لب ها، خمیردندان ها، ضدعرق ها (موادی که برای کاهش تعریق زیر بغل استفاده می شوند) نیز از منابع حاوی آلومینیوم هستند.

آلومینیوم در رژ لب ها، به شکل رنگدانه، در خمیردندان ها به شکل آلومینیوم فلوراید برای افزایش قابلیت سفیدنمایندگی دندان ها و همچنین در کرم های ضدآفتاب به کار می رود.

لوازم آرایشی

در افراد سالم، بخش اعظم آلومینیوم جذب شده از راه مواد غذایی و محصولات آرایشی بهداشتی به وسیله کلیه ها دفع می گردد اما در افرادی که از بیماری های کلیوی، خصوصاً نارسایی مزمن کلیه، رنج می برند، این فرایند دفع به خوبی انجام نمی گردد که می تواند منجر به تجمع آلومینیوم در بدن گردد!

البته باید توجه داشت که حتی در افراد سالم، اگر آلومینیوم به طور مکرر به وسیله مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی جذب گردد، می تواند در اندام هایی چون سیستم اسکلتی و عضلات، کلیه ها، کبد و مغز تجمع یابد و با ایجاد استرس اکسیداتیو و واکنش های التهابی در این اندام ها، سلامت فرد را به خطر بیندازد؛ از سوی دیگر، افزایش غلطت آلومینیوم در خون بر متابولیسم سلول ها اثر می گذارد و می تواند منجر به مرگ سلولی (آپوپتوزیس) گردد.

نتایج یک مطالعه نیز حاکی از احتمال وجود ارتباطی بین میزان دریافت آلومینیوم و سرطان سینه است؛ در این مطالعه، غلظت آلومینیوم در بافت پستان زنان مبتلا به سرطان سینه، بیش از زنان سالم بود؛ این مطالعه، همچنین نشان داد استفاده از دئودورانت های ضد عرق، در زنان مبتلا به سرطان سینه بیش از زنان سالم رواج دارد!

این مؤسسه تحقیقاتی همچنین با بیان اینکه آلومینیوم می تواند از جفت عبور کند و بر جنین اثر بگذارد، به زنان بارداری که از محصولات آرایشی بهداشتی حاوی آلومینیوم استفاده می نمایند، نسبت به تجمع آلومینیوم در بدن جنین شان هشدار می دهد.

راه هایی برای کاهش تجمع آلومینیوم در بدن

استفاده نکردن از ظروف آلومینیومی مانند قابلمه ها و قالب های کیک پزی آلومینیومی به هنگام پخت وپز می تواند باعث کاهش میزان آلومینیوم در غذا گردد؛ شرکت های تولیدنماینده محصولات آرایشی و بهداشتی نیز وظیفه دارند لیست ترکیبات موجود در محصولات آرایشی خود را روی آن درج نمایند تا مصرف نمایندگان بتوانند به وجود ترکیبات حاوی آلومینیوم در این محصولات پی ببرند؛ استفاده نکردن از محصولات ضدعرق مانند دئودورانت های زیر بغل و خمیردندان های حاوی آلومینیوم فلوراید نیز می تواند تأثیر زیادی بر کاهش تجمع آلومینیوم در بدن داشته باشد.

منبع: همشهری آنلاین

به "استفاده از لوازم آرایشی باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان پستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از لوازم آرایشی باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان پستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید