حداکثر و حداقل سود و زیان در بورس چقدر است؟

به گزارش وبلاگ ورزشی چلسی، از ابتدای سال بازار سرمایه با رونق همراه بوده است و افرادی زیادی تمایل پیدا کردند تا در بورس سرمایه گذاری نمایند.

حداکثر و حداقل سود و زیان در بورس چقدر است؟

بورس بازاری است که در آن ریسک ضرر و زیان هم وجود دارد و افرادی که قصد ورود به این بازار را دارند باید با مطالعه و مشورت و پذیرش ریسک ضرر و زیان را هم بپذیرند.

بسیاری از افراد نیز مایل هستند پول خود را در بانک پس انداز نمایند و هر ماه سود تضمین شده دریافت نمایند.

اولین و یکی از مهم ترین چیز هایی که قبل از آغاز باید درباره بورس بدانید این است که در بورس مثل بانک هیچ سود قطعی و از قبل تضمین شده ای وجود ندارد.

هیچ گاه نمی توان به طور قطع گفت که مثلا شما در صورتی که سهم شرکتی را بخرید حتما تا هفته آینده 10% سود از این خرید بدست خواهید آورد. چرا که مکانیزم سود کردن در بورس ناشی از تغییرات قیمت سهام شرکت هاست که این تغییرات قیمت سهام خود تابعی از عرضه و تقاضای فعالان بورس است، در نتیجه شما نمی توانید به طور قطع درباره رفتار یک فرد دیگر و اینکه در روز های آینده حتما تصمیم به خرید یا فروش در قیمت بالا یا پایین می گیرد، صحبت کنید.

زمانی که صحبت از سود و درآمد کسب کردن در بورس می گردد این سود کردن یک پیش بینی از رفتار آینده دیگر فعالان در بورس است که است که هرچه ما مهارت و تجربه بیشتری داشته باشیم احتمال درست بودن این پیش بینی ما بیشتر است.

حداکثر سود و زیان در بورس چقدر است؟

میزان سود و زیان روزانه در بورس یک سقف مشخصی دارد. بر اساس قوانین فعلی بورس، سرمایه شما در بورس هر روز می تواند تا 5% نسبت به سرمایه روز گذشته شما نوسان داشته باشد.

یعنی سرمایه شما در بورس هر روز می تواند حداکثر 5% افزایش پیدا کند و یا 5% کاهش پیدا کند (البته بدون احتساب کارمزد خرید و فروش سهام).

به عنوان مثال اگر شما 10 میلیون تومان در بورس سرمایه گذاری کنید در یک روز می توانید 500 هزار تومان سود یا ضرر کنید. در صورتی که این فرایند مثلا 5 روز ادامه پیدا کند سود شما بیشتر از 25% (5 روز هر روز 5%) و در حالت منفی کمتر از 25% (5 روز هر روز 5%) خواهد شد. چرا که این افزایش و کاهش در هر روز نسبت به سرمایه شما در روز گذشته محاسبه می گردد.

یکی از مهم ترین چیز هایی که باید قبل از ورود به بورس بدانید این است که در بورس مثل بانک هیچ سود قطعی و از قبل تضمین شده ای وجود ندارد. یعنی هیچ گاه نمی توان به طور قطع گفت که شما در صورتی که سهم شرکتی را بخرید حتما تا هفته آینده یک درصد ثابت سود خواهید کرد.

منبع: باشگاه وبلاگ ورزشی چلسی

منبع: تجارت نیوز

به "حداکثر و حداقل سود و زیان در بورس چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حداکثر و حداقل سود و زیان در بورس چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید