فرد دارای آنتی بادی تا 6 ماه به کرونا مبتلا نمی گردد

به گزارش وبلاگ ورزشی چلسی، ایسنا/ رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله با اشاره به اینکه افراد مبتلا به کرونا با ساخته شدن آنتی بادی تا 6 ماه به این ویروس مبتلا نخواهند شد، ولی این امر ثابت شده نیست، گفت: روش پلاسما درمانی وابسته به گروه خونی است و گروه خونی AB دهنده عمومی محسوب می گردد.

فرد دارای آنتی بادی تا 6 ماه به کرونا مبتلا نمی گردد

دکتر حسن ابوالقاسمی امروز در نشست خبری ترویج علم بنیاد مصطفی(ص) با موضوع آنالیز فرایند درمان ویروس کرونا به وسیله پلاسما درمانی، با بیان اینکه شیوع بیماری کووید19 که درمانی برای آن وجود نداشت جهان را غافلگیر کرد، اضافه نمود: یکی از تجاربی که از سالهای قبل در خصوص فراوری دارو به واسطه بخش های خصوصی داشتیم پلاسما درمانی بود.

وی با بیان اینکه ما به عنوان دومین کشور بعد از چین به صورت وسیع گرفتار این بیماری شدیم و بیمارستان ها با حجم زیادی از بیماران مبتلا به کووید 19 موجه شدند، گفت: در حالت طبیعی برای برخی بیماریها درمان شناخته شده ای داریم ولی ویروس کرونا، ویروسی بود که پروتکل درمانی برای آن نداشتیم و ضرورت داشت تا روش هایی را برای کاهش میزان مرگ و میر ارائه می کردیم.

ابوالقاسمی با بیان اینکه برخی ار مبتلایان با بیماری های زمینه ای چون دیابت و چاقی حتی در سنین کمتر از 50 سال بر اثر ابتلا به کرونا فوت می کردند، روش پلاسما درمانی را روشی برای درمان این بیماری برای این دسته از افراد دانست و ادامه داد: از اسفند ماه سال گذشته اجرای این روش آغاز شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله با تاکید بر اینکه هنوز هم تعداد مبتلایان به کرونا بالاست که می بایست به هر روشی این تعداد کاهش بیابد، خاطر نشان کرد: در حال حاضر مشاهده می کنیم که دامنه مرگ و میر به جوانان هم سرایت نموده، ضمن آنکه ایران در زمینه تحقیقات پلاسما سابقه 20 ساله دارد.

پلاسما درمانی در ایران

وی با بیان اینکه پلاسما بخشی مایعی است که سلولهای خونی در آن شناور هستند، اضافه نمود: در این بخش پروتئین ها و آنتی بادی های ضد ویروس ها وجود دارد؛ از این رو بدن را در مقابل عفونتها ایمن می نماید و باعث فراوری آنتی بادی در بدن می گردد و اگر ما سلول ها را از این مایع حذف کنیم، پلاسمای خون به دست می آید.

ابوالقاسمی با تاکید بر اینکه در سابقه 100 سال اخیر استفاده از این آنتی بادی برای از بین بردن ویروس هایی چون ابولا، سارس و مرس مورد آنالیز قرار گرفته است، گفت: ما اگر این آنتی بادی را به موقع به افراد دارای بیماری بدخیم تزریق کنیم می توانیم ویروس را از بین ببریم و مطالعات گذشته نیز نتایج مثبتی از اثر بخشی این روش داشته است ضمن آنکه کشور چین قبل از ما در بین بیماران وخیم این روش را کارازمایی نموده بود که موثر واقع شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله با بیان اینکه پلاسما درمانی را برای بیماری کرونا در کشور آغاز کردیم که تا به امروز هم نتایج خوبی داشته، گفت: ما با استفاده از ظرفیت های موجود در کشور پلاسما را تهیه کردیم و در اختیار بیماران نیازمند قرار دادیم؛ البته در این میان جلسه ای گذاشتیم که چطور می گردد با همکاری بخشی خصوصی از این امکانات استفاده کنیم.

وی با تاکید بر اینکه ما سالانه 400 هزار لیتر از افراد سالم پلاسما می گیریم و بر اساس استانداردهای اروپا، آنها را با همکاری کشورهای اروپایی به دارو تبدیل می کنیم و در کشور برای بیماریهای خاص به مصرف می رسانیم، یادآور شد: داروهایی که به این روش فراوری می گردد گران قیمت هستند.

ابوالقاسمی با تاکید بر اینکه اکنون مجوز پلاسما درمانی برای درمان بیماری کووید19 را داریم، اظهار کرد: اجرای این روش از بیمارستان بقیه الله آغاز شد و طی آن اقدام به تزریق پلاسما به بیماران کردیم و بعد از آن بیمارستانهای مسیح دانشوری و بیمارستانهای قم و سایر استان ها نیز این اقدام را آغاز کردند.

وی با تاکید بر اینکه قبل از کشور ما تزریق پلاسما به افراد مبتلا به کرونا آغاز نشده بود، گفت: به دلیل اینکه داروهای موثری برای درمان این بیماری وجود ندارد، استفاده از این روش می تواند موثر و مفید باشد که تا به امروز هم افرادی با پلاسما درمانی بهبود پیدا نموده اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله با اشاره به نتایج اولیه پلاسما درمانی گفت: در این پروژه پلاسما را در اختیار بیماران بدحال قرار دادیم که طبق نتایج دیدیم در 50 مورد اول بیماران به صورت معجزه آسایی نجات پیدا کردند؛ ضمن آنکه نتایج تحقیقات نشان داد استفاده از پلاسمای بیماران بهبود یافته، میزان مرگ و میر، دوران بستری و استفاده از ای سی یو و ونتیلاسیون را کاهش می دهد.

وی گفت: این نتایج در مقایسه با گروههایی که پلاسما دریافت نکردند نشان داد مرگ ومیر به طور قابل توجهی تا حدود 20 درصد کاهش می یابد.

وی با بیان اینکه برای تزریق پلاسما آنالیز دو عامل از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: طبق تجاربی که بدست اوردیم دو عامل در پلاسما درمانی مورد آنالیز قرار گرفته؛ این روش فرد را دچار عارضه نمی نماید و روشی است که نسبت به دارو بهتر است و اینکه هر بیمار با پلاسما درمانی فوت نمی نماید.

زمان تزریق پلاسما

وی با تاکید بر اینکه آغاز تزریق پلاسما برای هر بیماری که زود آغاز کند تاثیر زیادی خواهد داشت،گفت: از پلاسمای بانوان با سابقه حاملگی نمی توان برای درمان بیماران کرونایی استفاده کردضمن آنکه باید موجودی بانک پلاسما را در کشور افزایش دهیم.

احتمال مجدد ابتلا به کرونا

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه افرادی که به کرونا مبتلا شده اند و پلاسما اهدا نموده اند امکان مبتلا شدن مجدد در آنها وجود دارد یا خیر؟ گفت: نتایج آنالیز ما نشان می دهد کسانی که مبتلا شدند و انتی بادی در بدن آنها ساخته شده است برای بار دوم به این بیماری مبتلا نمی شوند، ولی این گفته در حد تئوری است و ثابت نشده است.

ابوالقاسمی با تاکید بر اینکه در حال حاضر می دانیم فرد دارای آنتی بادی به مدت 6 ما مبتلا نخواهد شد، ادامه داد: بر این اساس می توان تزریق پلاسما را تکرار کرد حتی برای اقدامات پیشگیرانه این روش برای افرادی که پیوند کلیه انجام داده اند و یا افراد سرطانی می تواند موثر باشد.

وی با بیان اینکه تا به امروز گزارشی از ابتلای مجدد کسانی که آنتی بادی در بدن آنها فراوری شده نرسیده، گفت: یک فرد در یک سال می تواند چندین بار آنتی بادی را اهدا کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله در پاسخ به این سوال که آیا این روش بر روی ویروس انفلوانزا موثر است یا خیر شرح داد: در برخی از بیماری ها مانند سرخک و ابله ویروس ها امکان خنثی سازی دارند ولی برای استفاده از پلاسما برای H1N1 استفاده از این روش فراهم نیست چون ویروس فعال است.

ابوالقاسمی در خصوص تحقیقات جدید در خصوص ایمونو گلوبین گفت: تحقیقات درزمینه ایمونوگلوبین که آغاز شده بود به زودی کارازمایی بالینی آن آغاز می گردد امکان اینکه به صورت پیشگیرانه برای درمان کرونا آغاز کنیم وجود دارد.

وابسته بودن پلاسما درمانی به گروه خونی

وی در خصوص دسته بندی پلاسما گفت: همانطور که خون تقسیم بندی شده، پلاسما نیز دارای دسته بندی است، منتها در حالت عادی گروه خونی O دهنده عمومی است ولی در پلاسما درمانی گروه خونی AB دهنده عمومی محسوب می گردد و میتواند به همه اهدا کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله در سرانجام گفت: در حال حاضر برای مطالعه برخی تحقیقات علمی برای کشور ما محدودیت هایی اعمال شده اما این مانعی نمی گردد که کوشش نکنیم.

منبع: همگردی

به "فرد دارای آنتی بادی تا 6 ماه به کرونا مبتلا نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرد دارای آنتی بادی تا 6 ماه به کرونا مبتلا نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید