ایران حذف وزیر ورزش از انتخابات را پذیرفت

به گزارش وبلاگ ورزشی چلسی، پس از آنکه فدراسیون بین المللی فوتبال روز 9 خرداد در نامه ای به فدراسیون فوتبال ایران فرصت یک هفته ای را مشخص کرد تا ایرادات موجود در پیش نویس اساسنامه این فدراسیون را رفع کند، هیأت رئیسه و مسئولان فدراسیون فوتبال جلسات پرتعدادی را برگزار کردند تا این اصلاحات را انجام دهند.

ایران حذف وزیر ورزش از انتخابات را پذیرفت

فیفا در نامه ای که برای فدراسیون ایران ارسال نموده بود خواهان ایجاد تغییرات در بخش هایی از پیش نویس اساسنامه شده بود که حضور وزیر ورزش و معاونش در مجمع و داشتن حق رأی از مهمترین ایراد های وارد شده بود.

هر چند فیفا ایراد های زیادی را به پیش نویس اساسنامه فدراسیون وارد نموده بود، اما مسئولان ایران تاکید دارند که این ایراد ها به تعداد انگشتان دو دست هم نیست. با این حال هیأت رئیسه فدراسیون کوشش کرد در فرصت کوتاه یک هفته ای که فیفا داده بود چند ایراد مهم را رفع کند و با ارسال این موارد به فیفا زمان جدیدی را برای تکمیل اساسنامه در اختیار بگیرد.

حالا مسئولان ورزش کشور پس از برگزاری نشست های مشورتی به این جمع بندی رسیدند که حضور وزیر ورزش و معاونش در مجمع را حذف نمایند تا یکی از عظیمترین ایراد هایی که فیفا به اساسنامه گرفته است را رفع نمایند.

یکی از دیگر از مواردی که از سوی مسئولان فدراسیون فوتبال ایران اصلاح شده مربوط به آئین نامه ثبت نام برای ریاست و هیأت رئیسه فدراسیون است که در اساسنامه ارائه شده سابقه مدیریتی 10 ساله را برای ریاست فدراسیون در نظر گرفته بودند که در اصلاح جدید 10 سال هم حذف شده است.

بر این اساس بازیکنانی که سابقه ملی بالایی دارند، اما سابقه مدیریت ندارند هم می توانند برای حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال ثبت نام نمایند. البته تعداد بازی ملی این بازیکنان باید حدود 100 بازی برای تیم ملی کشورشان باشد.

در اساسنامه فدراسیون فوتبال تاکید شده بود که افرادی که قصد ثبت نام برای انتخابات ریاست فدراسیون را دارند باید 10 امضا اعضای مجمع را داشته باشند که در اصلاحات جدید این میزان امضا به 6 تا 8 امضا رسیده است.

پیش از این داوران اجازه ثبت نام برای ریاست فدراسیون فوتبال را نداشتند که در اصلاحات جدید این حق هم برای داوران در نظر گرفته شده است که مثل سایرین بتوانند برای انتخابات ریاست فدراسیون ثبت نام نمایند. البته این بخش شامل داورانی می گردد که تجربه بین المللی بالایی داشته باشند.

یکی از عظیمترین ایراد هایی که فیفا به اساسنامه فدراسیون فوتبال گرفته بود، انتصابی بودن ارکان قضائی فدراسیون توسط رئیس بود که در اصلاح جدید این ارکان شامل اعضای کمیته انضباطی، کمیته استیناف و کمیته اخلاق توسط مجمع انتخاب خواهند شد.

مسئولان فدراسیون فوتبال که طی هفته گذشته با مسئولان وزارت ورزش هم در ارتباط بودند تا بهترین تصمیم را برای اصلاح اساسنامه و پاسخ به فیفا اتخاذ نمایند. بر این اساس آن ها کوشش کردند تعدادی از ایراد های عظیم فیفا به پیش نویس اساسنامه را رفع نمایند و با ارسال به فیفا زمینه برقراری تعامل بیشتر را فراهم نمایند تا در فرصت مناسب اصلاحات کامل اساسنامه صورت بگیرد.

قرار است امروز جلسه آنلاین مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا، مسئولان فیفا، مسئولان فدراسیون فوتبال ایران و مشاوران حقوقی بین المللی برگزار گردد و طی آن آخرین شرایط اصلاح پیش نویس اساسنامه فدراسیون آنالیز و تصمیم در خصوص سرنوشت این اساسنامه اتخاذ گردد.

به نظر می رسد با چراغ سبزی که مسئولان فدراسیون فوتبال برای رفع کردن ایراد های اساسنامه نشان داده اند، در جلسه آنلاین روز آدینه مسئولان فیفا هم شرایط جدیدی را به وجود خواهند آورد تا اساسنامه فدراسیون به طور کامل مطابق با اساسنامه فیفا اصلاح گردد. شاید فرصت دریافت از فیفا بهترین اتفاق در شرایط موجود برای مسئولان ورزش کشور باشد تا بتوانند در آرامش و فرصت مناسب شرایط را مطلوب نمایند.

منبع: فرارو

به "ایران حذف وزیر ورزش از انتخابات را پذیرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران حذف وزیر ورزش از انتخابات را پذیرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید