رئیس شورای امنیت: هیچ اجماعی برای بازگرداندن تحریم های ایران وجود ندارد

به گزارش وبلاگ ورزشی چلسی، نماینده اندونزی به عنوان رئیس دوره ای شورای امنیت درخواست آمریکا برای بازگرداندن تحریم های ایران را رد کرد.

رئیس شورای امنیت: هیچ اجماعی برای بازگرداندن تحریم های ایران وجود ندارد

به گزارش، دیان تریانسیا دجانی، نماینده اندونزی در شورای امنیت و رئیس دوره ای این شورا تقاضای واشنگتن مبنی بر احیای تحریم های بین المللی علیه تهران را که براساس توافق هسته ای سال 2015 برداشته شده بود، رد کرد.

وی گفت: برای من واضح است که یک عضو شورای امنیت (آمریکا) موضع خاصی در خصوص موضوعات دارد، در حالی که تعداد قابل توجهی از اعضا دارای نظرات مخالف هستند.

دجانی گفت: از نظر من، هیچ اجماعی در شورای امنیت در این زمینه (بازگرداندن تحریم های ایران) وجود ندارد.

بنا به گزارش خبرنگار رویترز، در کمتر از 24 ساعت پس از درخواست آمریکا برای فعال شدن مکانیسم ماشه و برگشت تحریم ها علیه ایران، 13 کشور از 15 کشور عضو شورای امنیت مخالفت خود را با این اقدام واشنگتن اعلام نموده اند. این خبرگزاری بیان کرد 13 عضو شورای امنیت با ارسال نامه هایی تاکید کردند واشنگتن در سال 2018 از توافقنامه هسته ای ایران خارج شده است و دیگر عضوی از برجام نیست که بخواهد با استناد به آن مکانیسم ماشه را فعال کند.

این اعضا بیان کردند آمریکا مشروعیت بازگرداندن تحریم های ایران ذیل قطعنامه 2231 شورای امنیت را ندارد و درخواست آمریکا، بی اساس است. تنها کشور دومینیکن با کوشش آمریکا برای بازگرداندن مکانیسم ماشه مخالفت ننموده است. خبرگزاری رویترز همچنین بیان کرد به دلیل مخالفت های گسترده اعضای شورای امنیت با فعال شدن مکانیسم ماشه و بازگشت تحریم ها علیه ایران، رئیس دوره ای شورای امنیت قطعنامه ادامه لغو تحریم های ایران را برای رای گیری در شورا مطرح نخواهد کرد.

بر اساس توافق اجرا شده در برجام، تحریم های گذشته علیه ایران در شورای امنیت لغو نشده بلکه به حالت تعلیق درآمده است. آمریکا و یا هر کشور عضو دائم شورای امنیت می تواند با استناد به این موضوع مدعی نقض برجام از سوی ایران گردد. در این صورت، طرفین سی روز مهلت دارند که با یکدیگر در این زمینه رایزنی و تبادل نظر نمایند. در صورت عدم توافق، قطعنامه ادامه تعلیق تحریم های ایران در شورای امنیت به رای گذاشته می گردد. در این حالت اگر همه کشور های عضو شورای امنیت هم موافق ادامه تعلیق تحریم های ایران باشند، آمریکا می تواند به راحتی به این قطعنامه رای منفی داده و با حق وتو تمامی تحریم های گذشته علیه ایران را بازگرداند.

آمریکا که پیش از این نتوانست اجماعی برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت ایجاد کند، روز پنج شنبه از فعال کردن مکانیسم ماشه اطلاع داد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "رئیس شورای امنیت: هیچ اجماعی برای بازگرداندن تحریم های ایران وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس شورای امنیت: هیچ اجماعی برای بازگرداندن تحریم های ایران وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید