شایعه یاری 3 هزار میلیاردی به صداوسیما از جیب مردم از کجا آمد؟ خبرنگاران

به گزارش وبلاگ ورزشی چلسی، رئیس کمیته فرهنگی و جمعیت کمیسیون تلفیق بودجه 1400 بیان نمود که معلوم نیست این سه هزار میلیاردی که گفته می گردد از جیب مردم یک جا به رسانه ملی می رود، از کجا آمده است!

شایعه یاری 3 هزار میلیاردی به صداوسیما از جیب مردم از کجا آمد؟ خبرنگاران

به گزارش گروه فرهنگی وبلاگ ورزشی چلسی به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، همه جنجال ها با این توئیت محمدجواد آذری جهرمی، معروف به وزیر جوان کابینه دوازدهم آغاز شد که سه شنبه پیش به نمایندگان مجلس گفت با مصوبه کمیسیون تلفیق برای افزایش به گفته او مالیات اپراتورها و اختصاص آن به بعضی دستگاه ها از جمله صداوسیما مخالفت نمایند، چرا که باعث افزایش چشمگیر قیمت بسته های اپراتورها خواهد شد. همین کلیدواژه ها کافی بود تا رسانه ملی هدف هجوم گسترده رسانه ای از فضای مجازی گرفته تا مطبوعات و حتی رسانه های معاند، قرار بگیرد. در این هجمه ها حرف وزیر ارتباطات این گونه تعبیر شد که نمایندگان خواسته اند اینترنت را گران نمایند و درآمد حاصل از این گران شدن اینترنت به جیب صداوسیما واریز گردد.

سیداحسان قاضی زاده هاشمی، رئیس کمیته فرهنگی و جمعیت کمیسیون تلفیق بودجه 1400 در مجلس شورای اسلامی درباره چرایی این لشکرکشی رسانه ای علیه رسانه ملی با هفته نامه صداوسیما تبادل نظر نموده و در این باره توضیح داده است.

* آقای دکتر دلیل این همه جنجال چیست؟

برای پاسخ به این سوال باید ابتدا مقدماتی را تشریح کنم. اول اینکه اپراتور های تلفن همراه از اوایل دهه 70 شمسی در کشور فعال شده اند و به مرور فعالیتشان را گسترش داده اند. قانونی که در 1382 تصویب شده حق السهمی را از محل درآمد اپراتور ها برای دولت به معنای عام آن در نظر گرفته که عددش در قانون، 28 درصد و جدای از عوارض و مالیات است.

* این به چه معناست؟

این رقم 28 درصد، حقوقی است که دولت در ازای اعطای مجوز از اپراتور ها اخذ می نماید و در قالب بودجه عمومی کل کشور در اختیار می گیرد.

* درآمد اپراتور ها به ناحق کم می گردد؟

این طور نیست. عددی که دولت برای درآمد سال 1399 پیشنهاد داده بود، 5،400 میلیارد تومان بود و برای سال 1400 این رقم 6،700 میلیارد تومان اعلام شده است؛ یعنی درآمد کل اپراتور ها 30 هزار میلیارد تومان برآورد شده است. این در حالی است که بر مبنای اطلاعاتی که از بانک مرکزی، یک ماه پیش به صورت غیررسمی دریافت کردیم، این سه اپراتور فقط در 10 ماهه اول سال 1399 سال جاری 32 هزار میلیارد تومان فقط به وسیله درگاه های بانکی درآمد کسب نموده اند و این درآمد ممکن است تا سرانجام سال جاری از 40 هزار میلیارد تومان هم بیش تر گردد. اینجاست که باید پرسید چرا درآمد برای سال بعد را 30 هزار میلیارد برآورد نموده اند.

* درباره این ادعا که گفته می گردد این مصوبه خلاف قرارداد چند ساله است که با اپراتور ها منعقد شده، چه پاسخی دارید؟

اصلاً چنین اتفاقی نیفتاده است. قرارداد های چند ساله پابرجاست؛ این مصوبه فقط بر قرارد هایی اعمال می گردد که در طول 1400 تمدید خواهد شد. آن ها مشمول این افزایش 10 درصدی خواهند شد.

* اپراتور ها با این افزایش درصد حق السهم دچار زیان دهی می شوند و باید اینترنت را گران نمایند؟

درحالی که عدد درآمد را 3000 میلیارد افزایش داده باشیم، ولی همان طور که گفتم همین حالا هم اپراتور ها از نصاب اعلامی کنونی هم درآمدشان بیش تر شده است. میزان فروش ترافیک در ایران ظرف پنج سال گذشته 21 برابر رشد داشته است؛ بنابراین تحقق عدد 9700 میلیارد تومانی عجیب و غریب نیست.

* برگردیم به سوال اول، پس دلیل این همه جنجال چیست؟

این ها با مطرح کردن دو موضوع جنجال راه انداخته اند: یکی اینکه با این افزایش حق السهم دولتی، اینترنت روستایی از بین می رود که این به دو دلیل دروغ مطلق است؛ اول اینکه از 1382 تا امروز یعنی 17 سال است که 28 درصد حق السهم دولتی گرفته شده، ولی اینترنت روستایی توسعه پیدا ننموده است. این رقم ده ها هزار میلیارد تومان اعتبار بوده است؛ دوم اینکه ما اصلاً اینترنت روستایی را حذف ننموده ایم، چون از آن مبلغ 6،700 میلیارد تومان سهم ارتباطات چیزی کسر ننموده ایم، بلکه 3،000 میلیارد تومان به 6،700 میلیارد تومان اضافه نموده ایم.

* و جنجال دوم؟

این ها می گویند این اعتبار برای صداوسیماست، در حالی که اصلاً چنین نیست. از این اعتبار 3000 میلیارد تومانی، 1000 میلیاردش به یک صندوق تبدیل می گردد که هدفش یاری به بخش های خصوصی و نهاد های مردمی فعال در حوزه فضای مجازی و غیردولتی است. در این قالب، کارگروهی متشکل از چند مجموعه یا در قالب تسهیلات یا یاری برای فراوری محتوا در فضای مجازی شکل می گیرد. 2،000 میلیارد تومان باقی مانده هم بین 26 دستگاه فرهنگی و اجتماعی که در فضای مجازی فعال هستند، تقسیم می گردد. پس از توضیح برنامه برای حوزه مجازی شان است که این اعتبار به این 26 دستگاه تخصیص می یابد.

* می گویند 3،000 میلیارد تومان از جیب ملت به رسانه ملی داده می گردد؟

اینکه این مبلغ 3،000 میلیارد تومان به صورت یکجا قرار است به جایی داده گردد، معلوم نیست از کجا درآمده است. فلسفه شان این است که در انتهای مصوبه حکمی برای ساترا (سازمان تنظیم مقررات رسانه های صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی) که زیرمجموعه رسانه ملی است، معین نموده ایم؛ اما این اصلاً ربطی به آن بودجه ندارد. حکم ساترا مستقل است. آنچه در متن قانون آمده، عین دستور هفت سال پیش رهبر معظم انقلاب است که متاسفانه در دو دوره اخیر مجلس، چه نهم و چه دهم تبدیل به قانون نشد، ولی سال جاری این نظارت ساترا شکل قانونی به خود گرفته است. سال جاری این حکم درباره ساترا را در قالب مصوبه و به صورت موقت یک ساله آورده ایم تا ظرف سال آینده، آن را در قالب ماده واحده مصوب کنیم.

* پس چرا نوک پیکان هجمه ها علیه سازمان صداوسیماست؟

این ها قصدشان فرافکنی سیاسی برای عدم پاسخگویی در قبال ناکارآمدی شان است. وزارت ارتباطات که تعداد کارکنان و لجستیک آن شاید یک پنجم سازمان صداوسیما هم نباشد، اعتباراتش دو و نیم برابر اعتبارات کل صداوسیما بوده است، ولی ببینید چقدر رضایت مندی از این وزارتخانه حتی در توسعه زیرساخت، اینترنت، ارتباطات موبایلی و اینترنتی با چنین حجمی از درآمد وجود دارد؟ بودجه یعنی شفافیت و نظارت؛ چراغی را در تاریکخانه ای روشن نموده است که بعضی بیم دارند کار های نهانشان را آشکار و آن ها را وادار به نظارت پذیری کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "شایعه یاری 3 هزار میلیاردی به صداوسیما از جیب مردم از کجا آمد؟ خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شایعه یاری 3 هزار میلیاردی به صداوسیما از جیب مردم از کجا آمد؟ خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید