عجیب ترین موجودات انسان نما در افسانه های گوناگون

به گزارش وبلاگ ورزشی چلسی، خبرنگاران/ این خبر درباره عجیب ترین موجودات انسان نما در افسانه های گوناگون برای شما نوشته شد.

عجیب ترین موجودات انسان نما در افسانه های گوناگون

مار

مار ها که عموما به عنوان موجوداتی خطرناک و وحشی شناخته می شوند، در ترکیب با انسانها تعداد زیادی از موجودات اساطیری را خلق نموده اند. برای مثال در اساطیر هندی کِتو وجود دارد که یک آسورایی با دمی شبیه به مار است. اکیدنا، مادر تمامی شخصیت های هیولایی در اساطیر یونان نیز نیمی پری و نیمی مار بود و در غاری زندگی میکرد. در اساطیر چینی هم دو شخصیت نیو کوآ و فو هسی را میتوان یافت که با یکدیگر خواهر و برادر هستند.

بز

از موجودات اساطیری که بالا تنه آن ها شکل یک انسان است و باقی آنها همچون اندام یک بز است میتوان به فان ها، پن، ساتیر و سیلنوس و شیطان اشاره نمود. فان در واقع خدای جنگل رومی ها بود که با موجود دیگر نام برد یعنی پن و ساتیر شباهت های زیادی دارد. شیطان نیز در همه فرهنگ ها دشمن خداست و در هر فرهنگ و مذهبی وجود دارد. از طرف دیگر طبق فرهنگ هندو شخصی به نام داکشا بعد از آنکه سرش از بدنش جدا می شود به جای آن یک سر بز گذاشته می شود.

ماهی

برخی از شخصیت های اساطیری ترکیبی از انسان ها و ماهی ها هستند. یکی از شناخته شده ترین آنها پری دریایی است که فرهنگ های زیادی از سراسر دنیا مثل خاور نزدیک، آسیا و آفریقا دارد. اولین ظهور این موجود به اساطیر آشوری و موجودی باز می شود که میتوانست خودش را به یک پری دریایی تبدیل کند. تریتون هم در اساطیر یونان خدای دریاهاست. بالاتنه آنها شبیه انسان است و دمی مانند یک ماهی دارد.

پرنده

موجودات اساطیری زیادی وجود دارند که نیمی از آنها انسان است و نیم دیگر آنها پرنده. هارپی ها به معنی دزد سریع، در اساطیر روم و یونان هیولا های عموما مونث هستند که با تصویر یک پرنده با سر یک زن به تصویر کشیده می شود. لیلیت نیز یک شخصیت شیطانی دیگر است که در اساطیر یهودی وجود دارد. شخصیتی که یک زن به همراه بال است و پا هایی مثل پرندگان دارد. لیلیت در اساطیر، خدای طوفان بوده و او را به باد ها نسبت می داده اند. چنین تصور میشد که وی حامل بیماری و مرگ است. سیرن یا نیمف دریایی اساطیر یونان، گاهی به صورت موجودی با بدن یک پرنده و سر یک زن و در سایر موارد به شکل تنها یک زن تصویر شده است. هر سه این شخصیت ها قدرت خواندن بالایی دارند که مستمع آن هر چیزی را فراموش می نماید.

اسب

موجودات زیادی در اساطیر و افسانه های دنیا وجود دارد که نیمی اسب و نیمی انسان هستند. قنطورس یا سانتور ها موجوداتی در اساطیر یونان هستند که بدن و پای آنها شبیه اسب است و سر و دست آن شبیه یک حیوان است. نسخه دیگری از سانتور ها وجود دارد که علاوه بر قسمت های ذکر شده، از قسمت گوش نیز به اسب ها شباهت دارند. در اسلام نیز چنین موجودی به نام براق وجود دارد.

شیر

شیر هم به عنوان سلطان جنگل در اساطیر زیادی با انسان ترکیب شده تا تعداد بیشماری موجودات افسانه ای خلق شود. ابوالهول (به لاتین: اسفینکس) یک موجود اساطیر یونانی است که در مصر و آسیا هم وجود دارد. موجودی با سر یک انسان و بدن شیر که بیشتر مواقع نیز با بال هایی به تصویر کشیده می شود. مردخوار یا مانتیکور نسحه ایرانی این موجود افسانه ای است.

سگ

در بسیاری از اساطیر سراسر دنیا، ترکیب انسان ها و سگ ها موجودات زیادی را ایجاد نموده است. تعدادی از ساده ترین مثال ها در اساطیر چینی پیدا می شود که شخصیت هایی با بدن سگ و سر انسان دیده می شوند. سینوسفالی ها نیز در افسانه و چین و هند هستند که موجوداتی با بدن انسان و سر سگ هستند.

گاو

تعداد زیادی از موجودات اساطیری با ترکیبی از اندام گاو با انسان ها خلق شده اند. گاو بالدار یا لاماسو ترکیبی از سر انسان، بدن گاو و بال های عقاب است که در فرهنگ های پارسی-آشوری، هندی، یونانی و مصری وجود دارد. چهره هایی از لاماسو را میتوان در تخت جمشید دید. مینوتاوروس یا مینوتور یک موجود یونانی است که دارای بدن انسان و سر گاو است.

دیگر پیکری

یکی دیگر از شاخه های منحصر به فرد موجودات اساطیری در ترکیب با انسان می توان به دیگرپیکری ها اشاره نمود. انکانتادو، در باور های عامیانه برزیلی ها وجود دارد و موجودی توصیف می شود که می تواند به مار تبدیل شود. از طرف دیگر نیز گرگینه ها را میتوان در فولکور های اروپایی دید؛ انسانهایی که می توانند به گرگ ها تبدیل شوند.

منبع: همگردی

به "عجیب ترین موجودات انسان نما در افسانه های گوناگون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عجیب ترین موجودات انسان نما در افسانه های گوناگون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید