هوا ر ا از من نگیر

به گزارش وبلاگ ورزشی چلسی، هنوز فصل سرما شروع نشده است اما در چند روز اخیر همچون سال های گذشته هوای تهران بار دیگر آلوده شد و مشکلاتی را برای بیماران قلبی و ریوی و همچنین بچه ها و گروه های حساس به وجود آورد. با آنکه وارونگی هوا در ماه های سرد سال امری طبیعی است.

هوا ر ا از من نگیر

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ ورزشی چلسی، هنوز فصل سرما آغاز نشده است اما در چند روز اخیر همچون سال های گذشته هوای تهران بار دیگر آلوده شد و مشکلاتی را برای بیماران قلبی و ریوی و همچنین بچه ها و گروه های حساس به وجود آورد. با آنکه وارونگی هوا در ماه های سرد سال امری طبیعی است و می تواند افزایش آلایندگی ها را به همراه داشته باشد اما بسیاری از کشورهای توسعه یافته راه حلهایی را برای کاهش آلاینده ها یافته اند؛ راه حلهایی که می تواند راهگشایی برای رفع آلایندگی های روزافزون کشور باشد.

روز گذشته معاون پایش و نظارت محیط زیست استان تهران از احتمال تداوم آلودگی هوا تا انتها هفته جاری خبر داد و هوای پایتخت را برای گروه های حساس ناسالم دانست. آقای محمد رستگاری گفت: با توجه به شیوه نامه جدید، اگر کمیته اضطرار به علت افزایش آلودگی هوا تصمیم به تعطیلی را هم بگیرد، این تصمیم برای گروه مدارس خواهد بود.

اما معاون عمرانی استاندار تهران عصر دیروز از تشکیل کمیته اضطرار آلودگی هوا در روز جاری خبر داد.

به نظر می رسد طول مدت آلودگی ها در تهران سال به سال بیشتر می شود. اگر تا چند سال پیش مردم در دی­ ماه آلودگی هوا را احساس کرده و برخی خانه نشین می شدند، حالا از اواخر مهرماه نفس کشیدن برایشان سخت می شود و در آبان خبر وضعیت اضطراری هوا را می شنوند؛ البته این آلودگی و افزایش آلایندگی دیگر سوغات انحصاری پایتخت نیست چرا که اکنون نه تنها شهرهای صنعتی و بزرگ گرفتار آلودگی هوا در ماه های سرد سال شده اند بلکه شهرهای کوچک و حتی برخی روستاها نیز از این پدیده قرن حاضر بی نصیب نمانده اند. روز گذشته نیز سازمان هواشناسی درباره آلودگی هوا در تهران و سه استان دیگر هشدارهایی را صادر کرد. بر این اساس از صبح دوشنبه (20 آبان) پایداری هوا در نیمه شمالی کشور و به دنبال آن افزایش غلظت آلاینده های جوی در استان های تهران، البرز، قزوین و مرکزی موجب کاهش کیفیت هوا تا حد هشدار برای تمام گروه ها می شود و این وضعیت تا روز سه شنبه (21 آبان) ادامه می یابد؛ از این رو توصیه شده افراد به ویژه بچه ها، افراد مسن و بیمارهای تنفسی و قلبی از تردد و توقف در شهر خودداری کنند.

علت آلودگی های زمستانه چیست؟

علت بیشتر آلودگی های هوای کشور در ماه های سرد سال به دلیل پدیده اینورژن یا وارونگی دما رخ می دهد؛ پدیده ای که مختص ایران نیست و در اکثر کشورهای جهان نیز رخ می دهد. وارونگی دما زمانی رخ می دهد که لایه ای از هوای گرم بالای هوای سرد مجاورت کره زمین قرار می گیرد. در چنین شرایطی پایداری هوا ایجاد می شود و به جای آنکه با افزایش ارتفاع، کاهش دما داشته باشیم، تا چند صد متر از سطح زمین با افزایش ارتفاع، افزایش دما خواهیم داشت. همین وارونگی دما نقش اساسی در آلودگی هوا دارد، چرا که سبب پایداری جو و در نتیجه پایداری در برابر حرکت عمودی آلاینده ها می شود. از سوی دیگر انرژی باد را میرا کرده و در نتیجه مانع پراکنش عمودی و افقی آلاینده ها می شود. وقتی در چنین وضعیتی منابع آلاینده هوا مانند خودروها و کارخانه ها، به طور دائم آلاینده های خود را در داخل لایه سطحی تزریق کنند، غلظت آلاینده ها به شدت افزایش می یابد و آلودگی هوا زمانی به شدیدترین حد خود می رسد که پدیده وارونگی، با ارتفاع کم و برای مدت طولانی تر در هوای شهر باقی بماند و البته این، منجر به تهدید سلامتی انسان ها می شود.

راه حل رهایی از آلودگی چیست؟

در سال های اخیر جامعه جهانی به دنبال راه حلهای بلندمدتی برای مقابله با این پدیده بوده و نتایج خوبی را نیز به دست آورده است. گفته می شود که ترافیک وسایل نقلیه موتوری و سیستم های گرمایشی خانگی بزرگ ترین عوامل آلودگی هوا در شهرها به شمار می روند؛ به ویژه وسایل نقلیه به سبب سطح بالای انتشار مواد آلاینده شان در محیط های با ترافیک سنگین، نقش مرکزی در وضعیت نامناسب هوای شهرهای بزرگ ایفا می کنند، بنابراین می توان مشکل آلودگی هوا را از طریق سیاست های درست حمل و نقل حل کرد.

در سال های اخیر چین، آمریکا و چند کشور اروپایی که برخی شهرهایشان جزء آلوده ترین شهرهای جهان بود، سیاست هایی را در پیش گرفتند تا بتوانند از میزان آلاینده هایشان بکاهند. به طور مثال پکن اولین قدم را با نوسازی و بهسازی سیستم حمل و نقل عمومی آغاز کرد. آن ها از حدود یک دهه قبل 13 هزار تاکسی و دو هزار اتوبوس فرسوده را از رده خارج کرده و به جای آن ها خودروهایی را با استانداردهای یورو 3 وارد سیستم تاکسیرانی کرده اند. همین نوسازی اثرات مثبت چشمگیری به همراه داشته به طوری که این استانداردهای جدید توانستند 30 درصد از مواد آلاینده ناشی از وسایط نقلیه موتوری را کاهش دهند.

اروپا نیز چشم اندازی بلندمدت طراحی و طرحی را به نام بسته آب وهوایی 20-20-20 پیشنهاد داده است. این بسته برای تمام کشورهای اروپایی افزایش 20درصدی میزان اثربخشی انرژی، کاهش 20 درصدی انتشار گازهای گلخانه ای و افزایش 20 درصدی میزان انرژی های تجدیدپذیر زیستی را تا سال 2020 پیش بینی می کند. در ایران طولانی مدت ترین سیاستی که تاکنون اعمال شده اجرای طرح تردد خودروها در برخی روزها و ممنوعیت تردد خودروهای شخصی در روزهای اوج آلودگی است. سال ها طرح محدوده تردد زوج یا فرد در پایتخت کشور اجرا می شد که نتیجه چندانی در کاهش آلودگی نداشت و اکنون این طرح با اندکی تغییر به طرح محدوده کنترل آلودگی هوا تبدیل شد که البته تاثیری در کاهش آلودگی های پایتخت نداشت. به نظر می رسد مسئولان شهری راه حل موثر و بلندمدتی برای کاهش آلودگی هوا ندارند و در شرایط بحرانی فقط به تعطیل کردن مدارس و گاهی ادارات بسنده می کنند، درحالی که آمار میزان مرگ ومیر و بیماری های قلبی و ریوی ناشی از آلودگی هوا روز به روز در حال افزایش است، به طوری که بنا بر گزارش سازمان جهانی بهداشت، هر ساله هفت میلیون نفر در جهان به دلیل این آلودگی و غلظت بالای ذرات معلق در هوا جان خود را از دست می دهند و این میزان از فوتی ها،بیش از مرگ ومیر سالانه ناشی از ابتلا به بیماری هایی مانند ایدز (1، 1 میلیون نفر)، سل (4، 1 میلیون نفر)، دیابت (6، 1 میلیون نفر) و حوادث جاده ای (3، 1 میلیون نفر) است.

منبع : صبح نو

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "هوا ر ا از من نگیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوا ر ا از من نگیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید