5 ترفند ساده برای نجات کسی که غذا در گلویش گیر نموده است

به گزارش وبلاگ ورزشی چلسی، خفگی یکی از حالت های اورژانسی است که ممکن است زندگی شما را به خطر بیاندازد.

5 ترفند ساده برای نجات کسی که غذا در گلویش گیر نموده است

به گزارش وبلاگ ورزشی چلسی به نقل از وبلاگ ورزشی چلسی، عمل بلعیدن، یکی از پیچیده ترین فرایند هایی است که در آن حدود 50 جفت از ماهیچه ها و چندین عصب را درگیر خود می نماید. بعضی اوقات ممکن است در طول این فرایند پیچیده، اتفاقی اشتباه رخ دهد و سبب گردد تا غذا در گلو یا در مری شما گیر کند.

به نوشته پایگاه the health site خفگی در میان بچه ها و بزرگسالان بالای 74 سال، امری شایع است و این مسأله زمانی رخ می دهد که غذا و یا یک شیء خارجی در گلو و یا نای شما گیر نموده و جلوی جریان هوا (برای تنفس) را می گیرد.

زمانی که فردی دچار خفگی می گردد، شما متوجه خواهید که دستان آن فرد به دور گلویش حلقه بسته است. بعضی دیگر از نشانه های خفگی عبارتند از:

1- نا توانی در صحبت کردن

2- نفس کشیدن سخت و یا با سر و صدا

3- به زور سرفه کردن و یا سرفه ضعیف

4- رنگ پوست، لب ها و ناخن ها کبود یا تیره شدن

5- از دست دادن هوشیاری

خفگی یک حالت تهدید نماینده اورژانسی است. اگر شما خودتان یا یکی از عزیزانتان این علائم را تجربه کردید، فورا باید یاری های پزشکی را دریافت کنید. کارشناسان پیشنهاد می نمایند پیش از آنکه شما با خدمات اورژانس محلی تان تماس بگیرید، ضربات بر پشت کمر و کشش شکمی را آزمایش کنید.

شیوه پنچ در پنچ

صلیب سرخ روش پنج در پنج را برای برطرف انسداد توصیه می نماید. بدین صورت که 5 ضربه با پاشنه دستتان به میان تیغه های شانه های پشت وارد کنید. سپس 5 کشش شکمی (که به آن مانور هایملیش یا Heimlich maneuver هم گویند) را انجام دهید.

کشش شکمی (مانور هایملیش) را بدین صورت انجام دهید: پشت فرد بایستید و دستان خود را به دور کمر فرد بپیچید و او را کمی به جلو متمایل کنید. یک دست را مشت نموده و با دست دیگر ناحیه انگشت شست دست مشت شده را در زیر جناغ سینه و بالای ناف بیمار قرار می دهد. کشش شکمی از پایین به بالا به شدت انجام دهی؛ مانند اینکه بیمار را بلند می کنید. (به مانند تصویر زیر) در صورت احتیاج 5 بار این کار را انجام دهید.

اگر شما تنها باشید و دچار خفگی شوید، به سختی می تواند ضربه هایی را به خودتان وارد کنید؛ اما شما می توانید کشش شکمی را انجام دهید.

برای انجام کشش شکمی (به تنهایی) بر روی خود، ابتدا یک مشت را کمی بالاتر از ناف قرار دهید. با دست دیگر مشت خود را بگیرید و روی یک سطح سخت (یک میز پیشخوان یا جایگاه) خم شوید. سپس با یک رانش سریع بسوی بالا، به شکم فشار آورید.

5 شیوه مؤثر برای برطرف انسداد در خانه

زمانی که غذا در نای شما گیر می نماید، ممکن است تنفس شما تحت تأثیر قرار نگیرد؛ اما با این حال، شما ممکن است درد قفسه سینه و سرفه داشته باشید. در اینجا چند روش برای حل این مشکل در خانه را بیان می کنیم:

1- به سرعت یک نوشیدنی گازدار بنوشید. پژوهش ها می گوید این روش ساده به تجزیه مواد غذایی یاری نموده و به برطرف انسداد یاری می نماید.

2- همچنین خوردن چند جرعه زیاد آب نیز ممکن است به برطرف غذای گیر نموده در مری یاری کند.

3- یک تکه موز و یا یک غذای مرطوب میل کنید. گاهی اوقات یک ماده غذایی می تواند باعث فشار آوردن به غذای دیگر به سمت پایین در مری می گردد. اگر شما موز در خانه ندارید، یک تکه نان را در آب و یا شیر فرو کنید و سپس چند تکه کوچک از آن را بخورید.

4- مقداری جوش شیری یا سدیم بی کربنات را با آب مخلوط نموده و بنوشید. نوشیدن این محلول ممکن است به تجزیه مواد غذایی گیر نموده در گلو یاری کند.

5- یک قاشق غذاخوری کره بخورید. این کار ممکن است به مرطوب شدن مخاط مری یاری نموده و در نتیجه اجازه دهد تا مواد غذایی گیر نموده به سوی معده شما لیز بخورد.

منبع: جام جم آنلاین

به "5 ترفند ساده برای نجات کسی که غذا در گلویش گیر نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 ترفند ساده برای نجات کسی که غذا در گلویش گیر نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید