تصاویری از مبتکرانه ترین سازه های بلند 2012

به گزارش وبلاگ ورزشی چلسی، خبرگزاری ایسنا: هر ساله گروه غیر انتفاعی شورای ساختمانهای بلند و زیستگاه شهری (CTBUH) در موسسه فناوری ایلینویز به معرفی ساختارهایی از سراسر دنیا می پردازند که نمایشگر ترکیبی از پایداری، ابتکار فناوری و طراحی ظاهری است.

تصاویری از مبتکرانه ترین سازه های بلند 2012

برندگان سال جاری این شورااز استرالیا، کانادا، ایتالیا، قطر و ابوظبی هستند که پیروز به کسب جوایز اول ابتکار از سوی گروهی از داوران بین المللی برای رجوع به رقابت نهایی در شیکاگو شده اند.

در این دوره رقابتها، با تکمیل 88 ساختمان بالای 200 متر در سال گذشته در سراسر دنیا و ثبت نام 78 ورودی، داوران با چالش بزرگی روبرو بودند.

کانادا

برجهای مطلق

این دو برج موسوم به ساختمان مریلین مونرو که در اونتاریوی کانادا واقع شده، قرار است تا ماه آینده تکمیل گردد. این دو سازه مسکونی منحنی پس از تکمیل به سه برج قدیمی تر دیگر برای شکل گیری پروژه 470 میلیون دلاری می پیوندند.

این دو سازه ماده، از یک پیچ 209 درجه برخوردار است و بیش از نیمی از بودجه کلی این پروژه برای شیارهای موجی آنها مصرف شده است.

هر طبقه و واحد با دیگری متفاوت است و برای مثال ابعاد دیوارها و ستونهای حائل برای استقرار طبقه مجاور اصلاح شده اند. همچنین از آن جا که نمای بیرونی منحنی ساختمان مانع از کاربرد بالابرهای سنتی است، مهندسان از یک جرثقیل ساختمانی داخلی برای انجام این کار در زمان مناسب استفاده نموده اند.

همچنین آب وهوای سخت منطقه نیز مزید بر علت شده و چالش دیگری برای طراحان برای جلوگیری از اتلاف بی فایده سرمایشی و گرمایشی در بالکنهای طولانی طبقات ایجاد نموده بود که این مشکل با شیوه جدید جداسازی آنها از طبقات اصلی با شکافهای حرارتی که می تواند یک ابداع جدید محسوب گردد، برطرف شد.

شرکت طراح این دو سازه MAD Architects ، ارتفاع برج اول 179.5 متر، برج دوم158 متر، تعداد طبقات برج اول 56 و برج دوم 50 طبقه است.

مبتکرانه ترین ساختمان بلند آسیا و استرالیا

خیابان بلای 1

این ساختمان اداری بیضوی 170 میلیون دلاری که بهار سال گذشته به سرانجام رسیده، به بندرگاه سیدنی مشرف بوده و از ویژگی های خاصی برخوردار است که باعث کسب موقعیت شش ستاره سبز از شورای ساختمان سبز استرالیا شده است.

از تصفیه خانه زیرزمینی این سازه که 90 درصد از بازیافت مواد ساختمان را برعهده دارد، تا صفحات خورشیدی روی سقف و سیستم تهویه هوای پرتوی سرد آن، می توان دریافت که طراحان نهایت سعی خود را برای کاهش نشانه های کربنی در این سازه داشته اند.

سازه بلای 1 همچنین اولین آسمان خراش اصلی استرالیا با نمای خارجی دو پوستی دارای حائل روزنه دار خارجی است که بطور همزمان قادر به حفظ انرژی و همچنین حذف تابش های آسمانی است. برای بهره وری بیشتر این سیستم، جهت تیغه هواکش به سمت خورشید در تمام طول روز تنظیم شده است. این ساختمان اولین سازه استرالیایی است که توسط شورای CTBUH انتخاب شده است.

شرکت طراح این ساختمان ingenhoven architects و Architectus، ارتفاع آن 135 متر و دارای 28 طبقه است.

بهترین ساختمان بلند اروپا

پلازوی لومباردیا

این مجموه اداری بزرگ در میلان که اولین سازه ایتالیایی برنده شورای CTBUH بوده، قرار است سکونتگاه دولت محلی لومباردی باشد. این پروژه 505 میلیون دلاری در اوایل سال 2011 تکمیل شده و از ویژگیهای فراوانی برخوردار است که به آن لقب دوستدار محیط زیست را می دهد.

برج نسبتا باریک 161 متری این اداره، با یک مجموعه 14 متری از هفت تا 9 رشته خطوط منحنی عرض به زمین متصل می گردد که همه با دیوارهای فعال آب وهوایی پوشیده شده اند. این دیوارها از دو لایه شیشه با فاصله یک متر از تیغه های عمودی چرخان در میان آنها برخوردار است که می تواند برای ایجاد سایه داخلی جهت صرفه جویی غیر فعال انرژی مورد استفاده قرار گیرد.

تیغه های ریز سوراخدار درون آنها که با رایانه کنترل می شوند برای توقف نور مستقیم خورشید به چرخش در می آیند. در زمان قرار دریافت در زوایای کمتر از 90 درجه نسبت به شیشه، این سوراخهای ریز در حقیقا به نمایش فضای خارجی می پردازد.

کاربرد آگاهانه سلولهای خورشیدی در بخش جنوبی صفحات شیشه ای برج به کاهش مصرف کلی ساختمان یاری خواهد نمود.

در یکی از نوآوری های غیرمعمول این سازه، نزدیکی این پروژه به یک رودخانه زیرزمینی به طراحان اجازه داده تا یک سیستم پمپاژ برای استفاده از ظرفیت تبادل حرارت از آب قنات نیز تعبیه نمایند.

شرکت طراح این ساختمان Pei Cobb Freed & Partners است . همچنین این ساختمان، 161 متر ارتفاع دارد و دارای 40 طبقه است.

- بهترین ساختمان بلند خاورمیانه و آفریقا

برج دوحه

برج دوحه قطر، برج اداری گرد، با یک گنبد در راس آن است. این پروژه 126 میلیون دلاری که در غرب خلیج ولسوالی قرار گرفته، ماه مارس گذشته به سرانجام رسید و از نمای خارجی متشکل از لایه هایی از آلومینیوم با برشهای پیچیده برخوردار است. ظاهر بیرونی این برج با لایه ای از شیشه انعکاسی در زیر آن و پرده های غلتکی در میان آن منجر به کاهش هزینه ها با حفاظت ساختمان در برابر حرارات داغ کویری شده است.

با ستونی بودن این ساختمان در عرض مقطعی، هر طبقه به ارائه یک نمایش پانورامایی می پردازد. ادارات مشرف به شرق از منظره خلیج، جنوب از منظره بندر،غرب از چشم انداز شهر دوحه و شمال از افق کویر داغ برخوردارند.

برج دوحه همچنین به عنوان اولین ساختمان بلند از ستونهای شبکه های مورب متقابل بتون تقویت شده برای پشتیبانی سازه برخوردار است که احتیاج به یک هسته مرکزی را از بین می برد. این ابتکار نه تنها به بهینه سازی فضای در دسترس برای ساکنان پرداخته بلکه همچنین به ساخت یک دهلیز شیشه ای 27 طبقه ای تاثیربرانگیز منجر شده است.

شرکت طراح این برج Ateliers Jean Nouvel، ارتفاع آن 238 متر و شامل 46 طبقه است.

برجهای البهار

این برجهای اداری دوقلو در ابوظبی امارات متحده عربی که چندی پیش به مرحله تکمیل رسیده، به عنوان اولین برنده جایزه ابتکار CTBUH انتخاب شده است. نمای مبتکرانه این برجها مانند برج دوحه به کاهش نیمی از نور دریافتی از خورشید با ساختاری پرداخته که شبیه به طرح مشبک صحرایی در ساختمانهای کل منطقه است. لبه های صفحات خورشیدی در سقفهای رو به جنوب هر دو برج به ارائه حدود پنج درصد از ملزومات انرژی کلی خود و نیروی باز و بسته کردن سیستم سایه دینامیک مرتبط با نما می پردازند.

شرکت طراح این برج Aedas Architects Ltd، ارتفاع آن 145 متر و دارای 26 طبقه است.

منبع: برترین ها

به "تصاویری از مبتکرانه ترین سازه های بلند 2012" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویری از مبتکرانه ترین سازه های بلند 2012"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید