کاهش دوز ویروس کرونا با ماسک صورت

به گزارش وبلاگ ورزشی چلسی، دانشمندان می گویند یافته های آن ها نشان می دهد ماسک بیش از آن چه قبلا تصور می شد اهمیت دارد چرا که هم دوز ویروس را کاهش می دهد (یعنی تعداد ویروسی که به صورت برخورد می نماید) و هم بار ویروس را (یعنی درجه ابتلا به بیماری در بدن).

کاهش دوز ویروس کرونا با ماسک صورت

دانشمندان دریافته اند پوشیدن ماسک صورت باعث ورود کمتر ویروس به بدن و در نتیجه مانع از جدی شدن بیماری کووید-19 می گردد. بدین ترتیب، پوشیدن ماسک علاوه بر این که دیگران را در برابر بیماری محافظت می نماید، باعث می گردد اگر فرد دچار بیماری شد، بیماری وی خفیف تر باشد.

ماه گذشته در انگلستان پوشیدن ماسک در هنگام خرید در تمام روز ها و در سایر اماکن سر پوشیده عمومی فقط در تعطیلات آخر هفته اجباری شد.

مونیکا گاندی، پزشک بیماری های عفونی در دانشگاه کالیفرنیا، سن فرانسیسکو، می گوید زدن ماسک باعث کمتر شدن ورود ویروس به بدن می گردد و سیستم ایمنی آسان تر می تواند با ویروس های وارد شده مبارزه کند.

این نظریه تا به امروز فقط در حد احتمال بوده و ثابت نشده است. محققان برآورد نموده اند که حدود 40 درصد مبتلایان به ویروس کرونا هیچ علائمی از بیماری را بروز نمی دهند. اما وقتی مردم آغاز به استفاده از ماسک نموده اند، درصدی از مبتلایان که فاقد نشانه های بیماری بوده اند به شدت بالا رفته است به طوری که در فقط یک مورد شیوع بیماری در یک کارخانه غذای دریایی در اوریگان، این میزان از 90 درصد فراتر رفته است.

به گزارش نیویورک تایمز، محققان چینی اوایل امسال این نظریه را روی موش های آزمایشگاهی مورد آزمایش قرار دادند. آن ها با قرار دادن موش های سالم در کنار موش های متبلا به کرونا در قفس های مجاور، تعدادی از آن ها را به یاری ماسک جراحی از بقیه جدا کردند.

بسیاری از موش هایی که در قسمت جداشده با ماسک جراحی قرار داشتند دچار ویروس نشدند؛ و موش هایی که ویروس گرفتند کمتر از موش های بدون ماسک در همسایگی بیمار شدند.

دانشمندان می گویند یافته های آن ها نشان می دهد ماسک بیش از آن چه قبلا تصور می شد اهمیت دارد چرا که هم دوز ویروس را کاهش می دهد (یعنی تعداد ویروسی که به صورت برخورد می نماید) و هم بار ویروس را (یعنی درجه ابتلا به بیماری در بدن).

اگر سیستم ایمنی بدن فقط با اندکی ویروس روبرو گردد، خودش می تواند به آسانی از عهده آن ها برآید.

مطالعات جدی قبلی همه نشان دادند که پوشیدن ماسک باعث کاهش سرایت ویروس می گردد. دکتر گاندی، که آخرین تحقیقش به زودی در مجله علمی پزشکی عمومی منتشر می گردد، می گوید داده هایی که از کشتی های مسافرتی به دست آمده، گواه بیشتری بر این نظریه اند.

به گفته این محقق، بیش از 80 درصد مسافران کشتی پرنسس دایموند ژاپن در ماه فوریه (پیش از آن که پوشیدن ماسک توصیه گردد) با علائم بیماری از کشتی پیاده شدند.

اما در کشتی دیگری که در ماه مارس آرژانتین را ترک کرد، یکی از مسافران به علت تب از کشتی پیاده شد و بقیه مسافران با ماسک جراحی به سفر ادامه دادند. در این کشتی فقط 20 درصد مبتلایان به کرونا دارای علائم بیماری بودند.

کسانی که به حالت بیماری می افتند ممکن است در چند روز منتهی به بروز اولین نشانه های بیماری، در مسری ترین حالت ممکن باشند. به گفته دکتر گاندی، برای خنثی کردن همه گیری، مردم باید طوری عمل نمایند که گویی مبتلا شده اند، حتی اگر حالشان خیلی هم خوب باشد.

تسیون فایرو، پزشک بخش اورژانس دانشگاه کلمبیا که در این تحقیق شرکت داشت، به نیویورک تایمز گفت که پوشیدن ماسک فقط برای حفاظت از خودمان نیست.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "کاهش دوز ویروس کرونا با ماسک صورت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش دوز ویروس کرونا با ماسک صورت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید